Ana Sayfa Teknoloji Metaverse 2022’de Dikkat Edilmesi Gereken En İyi 10 Metaverse

2022’de Dikkat Edilmesi Gereken En İyi 10 Metaverse

0
2022’de Dikkat Edilmesi Gereken En İyi 10 Metaverse

Kasım 2021’de Mark Zuckerberg’in Facebook’u ‘Meta’ olarak yeniden markalandı ve kısa bir süre sonra ‘MVRS – Metaverse’ şirketin 1 Aralık’tan itibaren işlem gördüğü borsa kodu oldu. O zaman, çok az kişi o zamanlar teknoloji devinden böylesine sert bir değişiklik beklediğinden, hareket oldukça şok ediciydi.

Metaverse, o zamandan beri, özellikle kripto para biriminin, cüzdanlarının ve çok daha fazlasının artan kabulü ve benimsenmesiyle, teknoloji dünyasında ve genel olarak kripto dünyasında itici bir güç haline geldi. 

Şüphesiz, daha fazla şirketin her gün sanal gerçekliğe benzeri görülmemiş bir ilgi göstermesiyle, metaverse projelerine olan talep çarpıcı bir şekilde arttı. Metaverse ile artan kurumsal hayranlık göz önüne alındığında, genel halkın dikkatinin, dijital yaşamlarımızın gidişatını değiştirecek olan önemli teknolojiye de çekilmesi zorunludur.

Öyle olsa bile, genel nüfusun çoğunun metaverse’in ne olduğu ve ne anlama geldiği konusunda hala karanlıkta olduğu gerçeğini değiştirmez. 

Metaverse, esasen insanların avatarlar biçiminde birbirleriyle etkileşime girebildiği, günlük yaşamlarını sürdürebildiği ve gerçek dünyada yaşayacakları deneyimlere benzer deneyimlere sahip olduğu, her şeyi kapsayan bir dijital evreni ifade eder. 

Meta veriyi, her ikisinin de en iyisini birleştiren fiziksel ve dijital dünyaların bir melezi olarak düşünmek daha kolaydır. Sanal pazar yerleri gelişti ve borsalar aracılığıyla, büyük ölçüde hem tüketiciler hem de yatırımcılar tarafından kabul edilen teknolojiyi gören erişilebilirliği nedeniyle metaverse kripto popülaritesi arttı.

Devrim yaratan zamanlarda yaşıyoruz ve firmaların geliştirdiği yeni teknolojiler, kullanıcılar için çeşitli deneyimler yaratıyor. Bu da bizi makalenin özüne getiriyor: Aşağıda, denemeniz için bugün piyasadaki en iyi 10 metaverse projesini sıraladık.

10. İllüvyon

Bu öncü AAA blok zinciri oyunu, kullanıcılara açık dünya macerası sunuyor. Illuvium, seyircisini çekmek için çok sevilen seriyi oynayan ‘ Pokémon’ tarzı bir yaratık koleksiyoncusu ve otomatik savaş oyunudur. Platformun NFT’leri oyunun kendisinde toplanır ve oluşturulur.

Merkezi olmayan oyun stüdyosu, P2E (Kazanmak için Oyna), bilim kurgu, keşif metaverse olarak tanımladığı şeye ulaşmak için çevrimiçi oyun ve kripto para birimini birleştirir. Oyuncular, Illuvium’da uzaylı temalı dünyanın ‘ Illuvials ‘ adı verilen yüzden fazla yaratığını yakalamak için yarışırlar .

Bu Illuvial’lar , Illuvium’da ticaret gücü olarak ikiye katlanır ve ağın pazarı olan IlluviDEX’te toplanan NFT’lerle birlikte satılabilir. Oyuncular, mümkün olduğu kadar çok İllüvial yakalamak için birlikte çalışmak üzere bir ekibi eğitir ve kaynaştırır.

9. Meta Şehir

Illuvium’a çok benzeyen Meta City, blockchain oyunlarında türünün ilk örneği olarak çıkış yaptı. NFT’lere dayalı ilk F2E (ücretsiz) çoklu oyun platformu olan Meta City, kullanıcılara çapraz oyuna erişim sağlayarak onların eşya alıp satmalarını sağlar.

Kökleri blok zincirine dayanan Meta City, oyuncularının emlak NFT’leri kazanmalarına izin veren dünyadaki ilk oyun oldu. Bir NFT madencilik çözüm firması olan Enjin ile ortaklığını takiben, fütüristik metaverse projesi, katılımcılar için bir P2E (oynamak için oyna) modeli oluşturmayı başardı.

Benzer şekilde, metaverse projesinin tamamı devasa oyun başlığı ‘ Minecraft ‘ ile aynı öncül üzerine kurulu olduğundan, türün ana akım çekiciliğinden yararlanırken kullanıcı dostu bir ekosistem oluşturmayı başardı.

8. Yıldız Bağlantısı

Türünün ilk örneği olan bir başka metaverse projesi olan StarLink, 2022’de dikkat edilmesi gereken en heyecan verici platform olabilir. StarLink, blockchain teknolojisiyle desteklenen NFT koleksiyonlarını içeren sanal gayrimenkul içeren bir 3D video oyunudur.

Temmuz 2021’de piyasaya sürülmesinin ardından StarLink, özellikle 3D oyunlara ve metaverse’e benzersiz yaklaşımı nedeniyle 3D oyun severler arasında popülerlik kazandı. Bir DAO aracılığıyla yönetilen ilk meta veri deposu olan proje, %100 topluluk tarafından yönetiliyor ve kullanıcılar için cazip ödüller sunuyor.

StarLink ekibinin, ağın gelecekte bir oyun fırlatma rampası olarak işlev görmesini sağlayacak bir özellik üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu, kırılması zor bir ceviz gibi görünse de, StarLink, yüksek hedeflerine ulaşmak için Disney, Pixar, Lego ve diğerleri gibi en üst düzey markalarla çalışan son derece yetenekli ekip üyelerinin deneyiminden yararlanıyor.

7. Yaşanabilir Dünya

Yakın zamanda piyasaya sürülen İsviçre’ye ait platform DecentWorld, sektörde zaten güçlü bir oyuncu. Tipik olarak fantezi dünyalar sunan diğer projelerin aksine, DecentWorld, gerçek dünyaya dayalı dijital Varlıkları içeren yerleşik, coğrafi tabanlı bir haritaya sahip bir dijital emlak platformudur. Şu anda, DecentWorld pazarında halihazırda 18,5 milyon dijital Sokak var ve yaratıcılar, yakın gelecekte 3D Binalar ve Simgesel Yapılar ekleyerek NFT Varlıklarının yelpazesini genişletmeyi planlıyor.

DecentWorld’ün özellikle benzersiz bir özelliği, bu ay piyasaya sürülecek olan Koleksiyonlarıdır. Bunlar, kullanıcıları heyecan verici, oyunlaştırılmış yolculuklara çıkaracak ve platformun dahili para birimi – DWRLD yardımcı programı simgesi biçiminde getiri sağlayacak temalı dijital NFT Varlıkları kümeleridir. 

Projenin yol haritası, bir P2P Marketplace, bir DecentWorld mobil uygulaması, kullanıcıların keşfetmesi için eğlenceli görevlere sahip ilk 3D şehir ve çok daha fazlasını içeren bu yıl için planlanan yeni, gelecek sürümlerle dolu.

6. Yıldız Atlası

2022’de izlenmesi gereken bir başka harika metaverse de uzay temalı bir oyun MMORPG (devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu) çoklu evreni olan Star Atlas.

Star Atlas’ta kullanılan iki resmi tokenden biri olan $ATLAS, dijital varlıklar, ekip üyeleri, arazi ve ekipman satın almak için kullanılabilir. Star Atlas’ın ikinci yerel varlığı olan ve aynı zamanda bir yönetişim belirteci olarak ikiye katlanan $POLIS, oyunculara oyun üzerinde tam kontrol ve Star Atlas geliştirme ekibinin karar verme süreçlerini etkilemek için veto yetkisine erişim sağlar.

Şirket, blok zinciri özelliklerini Guild Wars gibi MMO türünün devlerinde ve oyuncuların alışkın olduğu diğer aksiyon RPG oyunlarında yer alan oyun temelleriyle birleştiriyor. Star Atlas, kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sağlamak için Solana blok zinciri teknolojisini kullanır.

5. Meta Kahraman

Bu özel metaverse, çoğunlukla gerçek dünya nesnelerinin ultra gerçekçi sayısallaştırılmış kopyalarının bir sonucu olarak Haziran 2021’de halka açıldığından beri çok dikkat çekti. 

Proje, “3D tarama” adı verilen yepyeni bir teknoloji kullanarak fiziksel ve dijital dünyaları bir araya getiriyor ve kripto para biriminin benimsenmesini bir sonraki seviyeye taşımayı hedefliyor.  

Meta Hero, gerçek dünyadaki nesneleri analiz edip yeni bir dijital forma kopyalayabilen 3D tarama teknolojisini kullanarak paralel bir dijital evrende insan evrimini özellikle katalize etmek istiyor. Nesneleri sanal dünyada gerçek zamanlı olarak yeniden oluşturarak, değiştirilemez belirteçler haline gelirler.

En iyi 3D tarama teknolojisine erişmek için Meta Hero, teknolojisi müzik, oyun ve moda endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan Wolf Studio ile iş birliği yaptı.

Proje hala erken aşamalarında olmasına rağmen, Telegram grubunda şimdiden 95 binden fazla üye topladı ve yerel parası $HERO için büyük ilgi gördü. 

MetaHero’dan ERC-20 $HERO jetonu, KuCoin, PancakeSwap ve Gate.io gibi büyük kripto para borsalarından satın alınabilir. Pastanın üzerindeki krema, Meta Hero’nun kullanıcılarına avatarlarını ‘Enchanter’, ‘Assassin’, ‘Mentalist’ ve daha fazlası gibi farklı sınıflar olarak özelleştirmelerine izin vermesidir.

4. Eksen Sonsuzluğu

Oyun, hepimizin içindeki insanlığı besliyor ve sevimli, hayvan benzeri karakterleriyle çok iyi iş çıkarıyor. Axie Infinity, türünün tartışmasız erişilmesi en kolay blok zinciri oyunudur. Aslında, birçoğunun oyunu oynamayı tam zamanlı bir iş haline getirerek bu süreçte büyük paralar kazanması artık şaşırtıcı bir haber değil. 

Ethereum blok zincirine ve yerel kripto para birimleri AXS ve SLP’ye dayanan Axie Infinity, sevilen ‘ Pokémon’ serisinden ilham aldı ve bu , 3D olarak görünen karakterlerinde ‘Axies’i yansıtıyor .

Eksenler oyuncular tarafından yetiştirilir, büyütülür ve toplanır; daha sonra platformun kendi yerel varlıkları da dahil olmak üzere çeşitli kabul edilen kripto varlıkları karşılığında platformun özel pazarında işlem görebilirler.

Özellikle, Axie Infinity’nin iki yerel varlığının benzersiz kullanımları vardır ve eşit derecede önemlidir. AXS’li oyuncular oyunun gidişatında söz hakkına sahipken, SLP (Smooth Love Potion) Axies’i üretmek için kullanılabilir ve bu yıl değerinin artması bekleniyor.

3. Sandbox

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen The Sandbox, özellikle oyun oynamaya ve orijinal içerik oluşturmaya odaklanan bir sanal gerçeklik dünyasıdır. ‘ Minecraft’ ve ‘ Roblox’ gibi oyunlar oynadıysanız, The Sandbox’ta kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Platform, ‘3D Voxel’ olarak bilinen ve oyuncuların doğrudan kendi hayal güçlerinden yola çıkarak benzersiz dünyalar yaratmalarını sağlayan ve doğrudan kendi akıllarından gelen orijinal yaratıcı fikirleri uygun bir şekilde inşa etmelerine ve sahip olmalarına olanak tanıyan bir teknoloji kullanıyor. 

Platform, P2E model ekonomisini kullanırken, oyuncular ağın yerel varlığı SAND’ı kullanarak benzersiz deneyimlerinden kolayca para kazanabilirler. 

ERC-20 tokeninin öne çıkan özelliklerinden biri, kullanıcıların kripto para hakkında gerçekten arka plan bilgisine sahip olmadan Ethereum’u kullanmalarını sağlamasıdır. Sonuç olarak, Sandbox akıllıca sadece yüzeysel kripto bilgisine sahip binlerce oyuncunun dikkatini çekti ve büyüledi.

2. Erta

Ertha, insanlığı yok olmanın eşiğinde tasvir eden ilginç bir temaya sahip başka bir meta evrendir. P2E oyunu, acil temizlik ihtiyacı olan daha geniş bir spektrumda doğal dünyanın bir simülasyonunu içeriyor. 

Oyun, büyük ölçüde yeni toplumlar, ekonomiler, hükümetler ve oyuncu tabanının diğer üyeleri arasında titrek ittifaklar oluşturarak geçmişin yanlışlarını düzeltmek için arsalar geliştirmeyi ve gelir elde etmeyi içerir . 

Özellikle, alan, kullanıcıların gerçek dünyada göreceğinize benzer koloniler ve klikler oluşturmasına olanak tanır ve diğer oyuncularla etkileşimi kolaylaştırır. Aynı şekilde, platformun sürükleyici deneyimi, katılımcıların savunma gibi diğer endişeleri hesaba katarken kendi bölgelerini kontrol etmelerini ve yönetmelerini gerektirdiğinden, onu ilgi çekici bir metaverse konsepti haline getiriyor. 

Çevreyi güvence altına alma sürecinde, oyuncular kendi bölgelerinde baskın bir güç haline gelebilir, böylece daha büyük bir itibar kazanabilir ve böylece sanal dünyada daha fazla faydaya erişebilirler. İlginç bir şekilde, bu özellikler Ertha meta veri tabanının sunduğu çokluğa sadece bir bakış.

1. Merkezi olmayan ülke

Decentraland kimsenin şaşırtmadığı bir numara. Muhtemelen en optimize edilmiş metaverse ve bu tür projeleri tartışırken resmi olmayan başlangıç ​​noktası olan Decentraland, blok zincirine dayanıyor ve “sanal sosyal dünya” olarak anılıyor. Decentraland’in tartışmasız en iyi yanı, arkasındaki yaratıcılıktır; bilinçaltımızı nasıl besliyor ve istediğimiz kişi olmamızı sağlıyor. 

Decentraland, tüm metaverseler arasında fiziksel dünyaya en çok benzeyeni ve resmi tokeni MANA, Binance, Coinbase, KuCoin ve daha fazlası gibi borsalarda ticaret için kullanılabilir. 

Gerçek dünyada olduğu gibi Decentraland’da da hayal ettiğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve her şey sizi sanal dünyada temsil edecek bir avatar yaratmakla başlar. Kullanıcılar ayrıca 90.000’den fazla parselden oluşan sanal alanda giyilebilir ürünler satın alabilir ve gayrimenkul edinebilir. 

Oyuncular, ekstra gelir elde etmek için sahip oldukları her türlü eşyayı kiralayabilir ve Decentraland, kullanıcılarına tüm sanal varlıkların tam mülkiyetini sağlarken, uygulama içi cüzdanlarını kullanmak zorunlu değildir. 

Bu, kullanıcıların isterlerse, en popüleri MetaMask olan tercih ettikleri üçüncü taraf dijital cüzdanlarını entegre edebilecekleri anlamına gelir.

Bu da listemize bir son veriyor. Meta veri deposunun hızla geliştiğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle en yeni trendlere ayak uydurmak neredeyse imkansızdır. Yine de kesin olan bir şey var: Sanal bir sosyal ekosisteme olan artan ihtiyaç, teknolojiyi yeni zirvelere taşımaya devam edecek. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz