Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaMetaverseİşte Meta Connect 2022'de kaçırdıklarınız

İşte Meta Connect 2022’de kaçırdıklarınız

Geçen yıl Meta Connect’te, o zamanlar Facebook olarak bilinen şirket bir bombayı patlattı; Artık Meta olarak bilinecek ve “metaverse” oluşturmaya odaklanacaktı. Sanal gerçekliğin geleceğine milyarlarca dolar yatırım yaptıktan sonra, yeniden markalaşan Meta, bir sonraki büyük duyurusu için bu yıl geri döndü: bacaklar. Evet, avatarların bacakları olacak bedensiz gövdelerimiz sonunda iki ayaklı biçimini alacak.

Tamam, tamam, hepimiz biliyoruz ki, bugün en büyük duyuru, 1.499.99 $ ‘dan perakende satış yapan üst düzey bir VR kulaklığı olan Meta Quest Pro’ydu. Ancak yeni donanımı ve … bacakları arasında Meta, sanal gerçekliğe hükmetme planında bir dizi güncellemeyi açıkladı.

İşte CEO Mark Zuckerberg ve diğer Meta yöneticilerinin Meta Connect 2022’de açıkladıkları:

  • Quest Pro bu ay piyasaya çıkıyor. Aylarca süren vızıltıdan sonra Meta, yaklaşmakta olan Quest Pro kulaklığını tanıttı. Meta’nın son kulaklığı Quest 2 ile şirketin hedefi uygun fiyatlı, tüketici sınıfı bir ürün üretmekti. Ancak karma gerçeklik Quest Pro, Meta’nın Reality Labs’a yatırdığı tüm paranın sonucunu esnetme şansıdır.
  • Microsoft, işyeri araçlarını VR’ye getirmek için Meta ile ortaklık kuruyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows uygulamalarının, Teams entegrasyonunun ve Xbox Cloud Gaming’in Quest’e geleceğini duyurmak için Zuckerberg’e Meta Connect’te katıldı. Kullanıcılar ayrıca Word, Excel, Powerpoint ve Outlook gibi araçların aşamalı web uygulaması sürümlerini de kullanabilecekler.
  • Meta, tüm bu “VR’de çalışma” olayını gerçekten ikiye katlıyor. 1.499 dolarlık bir kulaklığın seyircisi kim? Şirketler, belki. Meta, Accenture ile ortaklığının bir parçası olarak 60.000 Quest 2 kulaklık kullandığını ve gelecek yıl bir “Meta Quest for Business” abonelik ürünü oluşturduğunu söyledi. Zuckerberg, “Sıfırdan iş, oyun oynamak ve takılmak için harika olacak şekilde tasarlanmış bir VR kulaklığı için bir fırsat var” dedi. CTO Andrew Bosworth, bir gün VR kulaklıklarının masaüstü bilgisayarlarımızın yerini alabileceğini belirterek aynı sayfada görünüyor. Gördüğümüzde inanacağız.
  • Meta sonunda bazı gelir rakamlarını açıkladı. Şimdiye kadar Meta, meta verisi ile ilgili herhangi bir finansal durumu ifşa etme konusunda oldukça dikkatli davrandı (SEC sormadığı sürece). Bugün şirket, Quest Store’un oyun ve uygulama satışlarından 1,5 milyar doların üzerinde para kazandığını söyledi. Kulağa etkileyici geliyor, ancak Meta’nın son çeyrekte sanal gerçekliğe 2,8 milyar dolar yatırım yaptığını düşünün.
  • Üzülme zamanı. Egzersiz, sanal gerçeklik için beklenmedik bir kullanım durumudur. Zuckerberg’in yoğun metaverse zorlaması söz konusu olduğunda şüphelenecek çok şey var, ancak Supernatural gibi VR fitness uygulamaları aslında çok eğlenceli. Şimdi Meta, kulaklığınızda boks yaparken daha az terlemenize yardımcı olacak bir ürün paketi sunuyor. 69,99 $ karşılığında silinebilir bir yüz arayüzü, bilek kayışları ve ayarlanabilir mafsal kayışları elde edersiniz. Bu gerçekten 69,99 dolar değerinde mi? Bilmiyorum, Quest Pro gerçekten 1.499,99 $ değerinde mi? Göreceğiz.
  • Meta, NBCUniversal ile ortaklık kurar. Çok yıllı bir anlaşmanın parçası olarak, akış uygulaması Peacock Quest’e geliyor. Meta ayrıca “The Office”, Universal Monsters, DreamWorks, Blumhouse ve Halloween Horror Nights gibi IP çevresinde deneyimler geliştireceğini söyledi.
  • Makaralarda Horizon Worlds’den videolar paylaşın. Bunu kimin istediğinden emin değiliz ama eminiz. Neden. Tüm ciddiyetle, Meta için Horizon Worlds’ün ne olduğu ve (az sayıda) insanın onu nasıl kullandığı hakkında farkındalık yaratması iyi bir yol olabilir. Ancak Horizon Worlds en iyi ihtimalle biraz sıkıcı, bu yüzden bunun yakalandığını görmüyoruz.
  • Ama ya bacaklar her şeyi değiştirebilseydi? Evet, Horizon Worlds, insanları metaverse’in havalı olduğuna ikna etmek için oldukça cüretkâr bir girişim. Ama ya bedensiz gövdelerimizin sonunda bacakları olsaydı? Meta’nın avatarlarının bir sonraki güncellemesinde, sonunda gerçek insanlar gibi görüneceğiz. Biraz. “Cidden, bacaklar zor!” Zuckerberg sunum sırasında espri yaptı.

Pekâlâ bazı e-tabloları düzenlemeye hevesliyseniz, VR’de Teams çağrılarına atlayın ve yeni dijital bacaklarınızı genişletin, Quest Pro şimdi ön siparişe hazır ve 25 Ekim’de piyasaya çıkması bekleniyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım