Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaOyunAMD Radeon RX 7000 Serisi Ekran Kartları Duyuruldu

AMD Radeon RX 7000 Serisi Ekran Kartları Duyuruldu

Heyecanla beklenen AMD Radeon RX 7000 serisi ekran kartları sonunda duyuruldu. AMD, yeni RDNA 3 mimarisi ve yeni üretim süreciyle birlikte önemli bir performans artışı vadediyor.

Yeni Mimari ve Üretim Süreci:

Radeon RX 7000 serisi ekran kartları, AMD’nin yeni RDNA 3 mimarisi üzerine inşa edilmiştir. Bu mimari, önceki nesle göre önemli bir performans artışı ve daha iyi enerji verimliliği sunuyor. Ayrıca, yeni nesil AMD Infinity Cache ve gelişmiş ışın izleme birimi de yeni mimarinin öne çıkan özellikleri arasında.

Yeni ekran kartları, TSMC’nin 5nm üretim süreciyle üretiliyor. Bu üretim süreci, daha küçük transistörler ve daha yüksek transistör yoğunluğu sağlayarak, daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi imkanı sunuyor.

Teknik Özellikler:

AMD, şu ana kadar Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarının üç modelini duyurdu: RX 7900 XTX, RX 7900 XT ve RX 7800 XT.

  • RX 7900 XTX: 24 GB GDDR6 bellek, 5.3 TB/sn bant genişliği, 60 Compute Unit (CU), 2.3 GHz Boost frekansı
  • RX 7900 XT: 20 GB GDDR6 bellek, 5.1 TB/sn bant genişliği, 52 CU, 2.0 GHz Boost frekansı
  • RX 7800 XT: 16 GB GDDR6 bellek, 5.2 TB/sn bant genişliği, 40 CU, 2.0 GHz Boost frekansı

Performans:

AMD’nin sunumuna göre, Radeon RX 7000 serisi ekran kartları, önceki nesil modellere göre önemli bir performans artışı sunuyor. Örneğin, RX 7900 XTX modelinin, NVIDIA GeForce RTX 4090’dan daha hızlı olduğu iddia ediliyor.

Fiyat ve Çıkış Tarihi:

AMD, Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarının fiyatlarını ve çıkış tarihini henüz açıklamadı. Ancak, kartların 2023’ün son çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kişisel Yorumlar:

AMD Radeon RX 7000 serisi ekran kartları, kağıt üzerinde oldukça etkileyici görünüyor. Yeni mimari ve üretim süreciyle birlikte önemli bir performans artışı vadeden bu kartlar, oyuncular ve grafik tasarımcılar için oldukça cazip bir seçenek olabilir.

Ancak, kartların fiyatlarının ne olacağını ve gerçek performanslarının nasıl olacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Özellikle, NVIDIA’nın RTX 4000 serisi ekran kartlarıyla nasıl bir rekabete gireceklerini merak ediyorum.

Genel Değerlendirme:

AMD Radeon RX 7000 serisi ekran kartları, ekran kartları pazarında önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Yeni mimari ve üretim süreciyle birlikte önemli bir performans artışı vadeden bu kartlar, oyuncular ve grafik tasarımcılar için oldukça cazip bir seçenek olabilir.

Kartların fiyatlarının ve gerçek performanslarının ne olacağını görmek için sabırsızlanıyorum.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım