Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiRus mahkemesi Sber'e Bitcoin ticareti için kullanılan hesabın blokesini kaldırmasını emretti

Rus mahkemesi Sber’e Bitcoin ticareti için kullanılan hesabın blokesini kaldırmasını emretti

Rusya’daki kripto para düzenlemesinin durumu, yerel bir mahkemenin ülkenin en büyük bankasına bir Bitcoin (BTC) tüccarı için hesap desteğini yeniden başlatmasını emrettiği için başka bir bükülme aldı.

Rusya’nın dördüncü büyük şehri Yekaterinburg’daki bir mahkeme olan Sverdlovsk bölge mahkemesi, pazartesi günkü resmi bir duyuruya göre, daha önce Sberbank olarak bilinen Sber’e Bitcoin ticaretinde yer alan bir müşteriye hesap hizmetlerinin engelini kaldırmasını emretti. Müşterinin banka hesapları, Mayıs-Ağustos 2020 arasında kripto para borsalarındaki işlemlerle ilişkili birden fazla işlemi gerçekleştirdi.

Sber, şüpheli işlem faaliyeti ve Kara Para Aklamayı Önleme politikalarını gerekçe göstererek kişinin banka hesaplarına erişimini engelledi. Banka ayrıca, müşterinin kripto ticaret platformlarındaki Bitcoin işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi vererek hesaplarına yeniden erişim sağlamaya çalışmasının ardından hizmeti sürdürmeyi reddetti.

Müşteri daha sonra bir şehir mahkemesine şikâyette bulundu ve ardından Sberdlovsk bölge mahkemesine itiraz ederek Sber’i tüketici haklarını ihlal etmekle suçladı.

Sverdlovsk bölge mahkemesinin son kararına göre, müşteri “işlemlerin ekonomik anlamını açıkladıktan ve fonların kaynağını belirttikten” sonra Sber’in hesap hizmetini bloke etmeye ve müşterinin uzak bankacılık ve banka kartlarına erişimini sınırlamaya devam etmesi için hiçbir nedeni yoktu.

Mahkeme, Sber’in müşterinin banka kartlarının blokesini kaldırması ve uzaktan bankacılık hizmetlerine devam etmesi gerektiğine ve ayrıca bankanın müşterinin yasal masraflarını geri ödemesine hükmetmesine karar verdi. Mahkeme yine de müvekkilin manevi tazminat talebini reddetmiş, davacının “banka hesaplarını ve kartlarını mülkiyet haklarının ihlaliyle bağlantılı olarak manevi zararın tazmini imkânı sağlayan amaçlar için kullanmadığını” kaydetmiştir.

Sber, devlete ait bir Rus bankası ve ülkedeki en büyük bankacılık kurumudur. Banka, Bitcoin konusunda olumsuz bir duruşu desteklediği biliniyor ve CEO Herman Gref, BTC gibi kripto para birimlerinin hisse senedi piyasasının yanında en riskli yatırım türü olduğunu savunuyor. Sber’in Bitcoin eleştirisi, yerel bankaları kripto hizmetleri sunmaktan alıkoyduğu bildirilen Rusya merkez bankasının kripto karşıtı duruşuyla aynı doğrultuda geliyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım