Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaBITCOINRipple ve Bitcoin: Fark Nedir?

Ripple ve Bitcoin: Fark Nedir?

Hem Ripple (XRP) hem de Bitcoin (BTC), piyasa değerleri söz konusu olduğunda en büyük kripto para birimleri arasındadır ve Bitcoin en büyüğüdür. Bununla birlikte, bu iki kripto para en büyük kripto para birimleri listesinde birbirine çok yakın olsa da tasarımları, amaçları, hedefleri ve bunları gerçekleştirme yöntemleri söz konusu olduğunda oldukça farklıdırlar.

Ripple vs Bitcoin: Aralarındaki fark nedir?

Bu iki projeyi birbirinden bu kadar farklı kılan nedir? Eh, ilk büyük fark onların çalışma şeklidir.

Bildiğiniz gibi Bitcoin, hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz blockchain teknolojisini kullanarak çalışır. Öte yandan XRP yapmaz. Bir kripto para biriminin çalışması için bir blok zincirine ihtiyaç duymadığını öğrenmek garip gelebilir ancak projelerin coinlerini başlatmak için alternatif bir yaklaşım geliştirdiği birkaç durum vardır.

XRP, blok zinciri kullanmak yerine ana şirketi “Ripple Labs” tarafından geliştirilen Ripple protokolü konsensüs algoritmasına sahiptir. Hal böyle olunca da madencilere ihtiyaç duymaz ve madencilik süreci yoktur. İşlemler bu mekanizmayı kullanan ağ katılımcıları tarafından güvence altına alınır ve doğrulanır.

Bu aynı zamanda, hepsi zaten mevcut olduğundan XRP jetonlarının madenciliği olmadığı anlamına gelir. Dolaşımdaki arz, Ripple topluluğu boyunca hareket ederken kripto paraların geri kalanı kilitli kalır ve şirket tarafından serbest bırakılır. Bu aynı zamanda XRP’yi oldukça merkezi yapan şeydir. Öte yandan Bitcoin, İş Kanıtı algoritmasını kullanır ve işlemleri doğrulamak ve Bitcoin’in blok zincirini oluşturmak için yeni BTC paraları ile ödüllendirilen madencilere sahiptir.

Ancak bu, tek fark olmaktan çok uzaktır ve coin’lerin her birinin kullanılma şekli de oldukça farklıdır.

Ripple ve Bitcoin: Amaçları

Birçoğunun zaten bildiği gibi Bitcoin, dünyayı birkaç yıl süren finansal krizden sonra 2009’da piyasaya sürüldü. Bu sorunlara, yeni müşteriler çekmek ve kendileri için daha fazla kazanmak için para üzerindeki kontrol düzeylerini kötüye kullanan bankalar neden oldu.

Plan geri tepti ve Bitcoin konseptiyle ortaya çıktı. O zamanlar Bitcoin merkezi olmayan ve günlük ödemelerde kullanılacak dijital para olarak hayal edildi. Ancak, merkezi olmayan dijital para birimi olarak bankalar tarafından kontrol edilmeyecektir. Gerekli tüm işlemler topluluk tarafından blok zincir teknolojisi kullanılarak yapılacaktır.

Ancak yıllar geçtikçe Bitcoin fiyatı artmaya devam etti. Öte yandan, blok zinciri hızı ve blok boyutları çok fazla büyümedi bu da Bitcoin’i çok pahalı ve çok yavaş yaptı. Bu nedenle ödeme yapmak söz konusu olduğunda özellikle pratik değildir. Bununla birlikte yine de bir değer deposu olarak kullanılabilir ve bir gün altının yerini alabileceğini umuluyor.

Öte yandan Ripple, amacı bankalarla çalışmak olan Ripple Labs adlı merkezi bir şirket tarafından yaratıldı. Yıllar boyunca ödeme çözümleri geliştirmek için çalışıyor. Dünyanın dört bir yanındaki bankalarla ortaklık kurmayı ve çalışmak için XRP’ye ihtiyaç duyan bu ödeme çözümlerini kullanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Başka bir deyişle, Ripple bankalara kripto sektörüne katılma ve alakalı kalma fırsatı sunuyor ancak yine de tam kriptoya geçmiyor. Merkezi bir firma tarafından yapılan bir ödeme çözümü kullanıyor olacaklardı. Müşterileri yine de bankaya gelebilir bankaya fiat para ödeyebilir ve neredeyse anında başka bir yere göndermesini sağlayabilir. Bununla birlikte, para bir yerden diğerine XRP kripto para birimi biçiminde seyahat edecek ve bu da ona değerli bir kullanım durumu sağlıyor.

İki bankanın işlemleri gerçekleştirmesine veya birbirlerine güvenmelerine gerek olmayacağından, bu ödemeler anında ve önemli ölçüde daha ucuz olacaktı. Ripple, tüm bankaların güvendiği bir üçüncü taraf olarak bunu onlar için yapacaktı.

Bankaların uluslararası işlemler yapmak için kullandıkları teknoloji bugünlerde oldukça eski ve yavaştır. Bazı ağır ücretlerin söz konusu olduğundan bahsetmiyorum bile. Tüm sistem eski ve yavaşken Ripple’ın çözümleri modern, ışık hızında ve kullanımı çok ucuz.

Ripple ve Bitcoin: Yatırımcının bakış açısı

Ripple söz konusu olduğunda, şirket ve projesi dünya çapında mümkün olduğu kadar çok bankayla iş birliği yapmak istiyor. Bu bağlamda XRP fiyatı dünya çapında kaç bankanın Ripple’ın ödeme sistemlerini ve coin’lerini kullanmaya istekli olduğuna bağlıdır.

Bitcoin’in fiyatı ise topluluğun BTC’ye olan ilgisini yansıtıyor. Onu kontrol edecek, yönetecek veya itibar kazandıracak veya herhangi bir değer garantisi verecek hiçbir şirket olmadan merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca, fiyatını güvence altına alacak gerçek dünya varlığına da sahip değil.

Başka bir deyişle, Bitcoin yalnızca topluluğun düşündüğü kadar değerlidir. BTC 2017’de 20.000 dolara ulaşmayı başardığı için şimdiye kadar bu oldukça iyi çalıştı. Tabii ki bunu, parayı çekip zengin olmak isteyenler tarafından coin’lerin aşırı satılmasından sonra büyük bir fiyat düşüşü izledi.

Bitcoin aynı zamanda en büyük piyasa değerine sahiptir ve bu, tipik olarak toplam kripto piyasa değerinin yarısından biraz fazladır. Bu, kurumsal yatırımcıların daha fazla dikkatini çekecek bir şey olabilir ve bu da madalyonun daha fazla nakit akışı elde etme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Şu anda finans dünyasını kontrol edenlerin bankalar olduğunu ve gündemde kalmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını akılda tutmak da önemlidir. Bitcoin’in onları tamamen yok etmesi pek olası değildir. Bunun yerine bankalar muhtemelen sadece bir dereceye kadar olsa da, kripto alanına uyum sağlamanın ve katılmanın bir yolunu bulacaklar.

Bu iki coin den hangisinin kazanacağını belirlemenin bir yolu yok. Bu nedenle herhangi bir karar her bir bireysel yatırımcıya düşer. Her ikisinin de artıları ve eksileri var ve her ikisi de kendi yollarıyla yatırım portföyünün bir parçası olmaya değer.

Gördüğümüz gibi iki coin nispeten benzer bir amacın peşindedir. Her ikisi de mümkün olduğunca çok insan tarafından kullanılmayı ve geleneksel bankaların eski teknolojileriyle sunabileceklerinden daha ucuz ve daha verimli hızlı işlemler sağlamayı amaçlamaktadır. Tabii ki, bunu başarmanın tamamen farklı bir yolu da var.

Ripple vs Bitcoin: Artıları ve Eksileri

Bitcoin Artıları

 • Çok değerli
 • Merkezi olmayan, yani kimsenin onu kontrol edemeyeceği anlamına gelir
 • Hemen hemen tüm borsalarda kabul edilir
 • En çok kullanım durumlarına sahiptir
 • Dünya çapında artan sayıda tüccar tarafından kabul edildi
 • Kripto endüstrisindeki en bilinen isim
 • Herhangi bir altcoin ile takas edilebilir.
 • Son derece yüksek güvenliğe sahiptir
 • Bir menkul kıymet olmadığı onaylandı (finansal araç)
 • Ödeme sahtekarlığına karşı koruma
 • Takma adla ödeme yapmanıza izin verir (yalnızca borsalar kimliğinizi bilir, ancak coinları alan kişi bilmez).
 • Banka hesabı olmayan kişiler için harika bir çözüm

Bitcoin Eksileri

 • Yavaş blok zinciri
 • Küçük blok boyutu
 • Son derece uçucu
 • Yüksek yatırım kaybı riski
 • Madencilik süreci pahalı ve oldukça rekabetçi
 • Yüksek işlem ücretleri
 • Geri dönüşü olmayan işlemler
 • Düzenlemelerden yoksun

XRP Artıları

 • İyi yapılandırılmış bir altyapıya sahiptir
 • Tanınmış bir şirket tarafından oluşturuldu ve desteklendi
 • Fiyatı Bitcoin’den daha istikrarlı
 • Yüksek rütbeli coin
 • İleri teknolojiye sahiptir
 • Anında işlem yapabilme
 • Tüm bankaları tek bir ağa bağlayabilir

XRP Eksileri

 • Ödeme sistemlerinin dışında gerçek dünya kullanım durumu yok
 • Geçmişte çok sayıda tartışma ve dava
 • Merkezileşme unsurlarına sahiptir
 • Tüm borsalar tarafından kabul edilmez
 • Çoğu altcoin ile değiştirilemez
 • SEC, bunun bir menkul kıymet olmadığını doğrulamadı
 • Düşük fiyat
 • Bir kripto para birimi olma noktasına aykırı olan bankalarla çalışır

Sonuç olarak, Ripple (XRP) ve Bitcoin (BTC) birkaç benzerliğe sahiptir, ancak çok daha fazla fark vardır; özellikle misyonları, teknolojileri, fiyatları ve daha fazlası söz konusu olduğunda.

Ripple vs Bitcoin veya hangisinin daha iyi olduğu sorusunu yanıtlamak kolay değil, çünkü her iki kripto para da kripto piyasasının geri kalanıyla birlikte gelişmeye devam ediyor. Bitcoin’in bireysel yatırımcılar için daha iyi olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak değerinin banka müşterileri için uluslararası işlemleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmekten geldiğini göz önünde bulundurarak, Ripple büyük olasılıkla bankalar için bir çözüm haline gelecektir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım