Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaBITCOINİran Cumhurbaşkanı Kripto Ticareti İçin Yasal Çerçeveyi Teşvik Ediyor

İran Cumhurbaşkanı Kripto Ticareti İçin Yasal Çerçeveyi Teşvik Ediyor

İran, Bitcoin (BTC) madenciliği ülkede ambargo altında kaldığından, kriptolar için geçerli bir yasal altyapı sunmanın yollarını arıyor. Kabine’nin 8 Haziran’daki Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, gelişmekte olan sektörle ilgili ulusal çıkarları korumak ve korumak için kripto faaliyetlerini yasallaştırma gereği konusunda ısrar etti.

Rouhani, ulusun kripto ve dijital para birimlerini çevreleyen yasal ve teknik ihtiyaçlara çok dikkat etmesini istiyor. Kripto ticaretiyle ilgili riskler olduğunu kaydetti ancak insanların bu sektördeki farkındalığının yasadışı ve profesyonel olmayan girişlerden kaçınmak için çok önemli olduğu konusunda ısrar etti:

“Kripto para birimlerinin bu alandaki faaliyetlerini yasallaştırmak ve insanların sermayesini korumak için en kısa sürede bir çözüm düşünmeli ve gerekli yasaları ve talimatları ortaya koymalı ve iletmeliyiz.”

Rouhani, kriptolar için yasal bir çerçeve oluşturmak için çeşitli taraflar arasında ortak bir çalışma çağrısında bulundu ve ekledi:

“Sermaye piyasası alanındaki sorumlu kurumlar, bu olgu ve onun talimatları ve yasaları hakkında bilgi, eğitim ve kamuoyu bilinçlendirme alanında medya ve siber uzay ile iş birliği yapmalıdır.”

Başkan ayrıca şunları da açıkladı:

“Kripto para madenciliği yaz sonuna kadar hâlâ yasak ve bu merkezlere giden elektriğin kesilmesinden İletişim ve Bilgi Teknolojileri ve Enerji Bakanlıkları sorumlu.”

Mayıs ayında ülkenin enerji bakanlığı, ev elektriğini kullanan kripto madenciliğinin yasa dışı olduğunu ve bu nedenle ev madencilerinin keşfedilmeleri durumunda ağır para cezaları ödemeleri gerektiğini söyledi.

İran, sıcak yaz aylarında artan yerel elektrik tüketimi ihtiyaçlarını karşılamak için yakın zamanda Eylül ayına kadar kripto madenciliğine genel bir yasak koydu.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım