Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMHer kripto yatırımcısının bilmesi gereken 2 temel fiyat göstergesi

Her kripto yatırımcısının bilmesi gereken 2 temel fiyat göstergesi

Teknik analiz, grafik kalıplarının incelenmesi, yatırımcıların diğerlerine göre üstünlüklerini artırmalarına yardımcı olan bir araçtır.

Bu, yatırımcıyı trendin sağ tarafında tutarak ve trend tersine dönmek üzereyken uyarı vererek yapılır. Bu görevi yerine getirebilecek birçok gösterge ve kalıp vardır, ancak tüm piyasa koşulları için faturaya uyan belirli bir gösterge yoktur.

Bu nedenle, yatırımcılar hem trend hem de menzile bağlı piyasalarda kullanışlı olan bir gösterge kombinasyonunu kullanmayı tercih ederler. Ancak bu yatırımcının her grafiği mevcut tüm göstergelerle karıştırması gerektiği anlamına gelmez. Bazı durumlarda çok fazla gösterge kullanmak yalnızca karar verme sürecini engelleyecek ve yatırımcıya yardımcı olmaktan ziyade kafa karışıklığı yaratacaktır.

Yatırımcılar grafik okuma becerilerini geliştirdikçe göstergelerin sayısını azaltma ve piyasa tarzlarına daha uygun olanları kullanma eğilimindedirler. Burada yine diğerlerinden daha iyi sonuçlar verecek mükemmel bir gösterge seti yoktur bu sadece bir tercih ve uygulama meselesidir.

Bu makalede, tartışılacak olan göstergeler grubu, hareketli ortalamalar ve göreli güç endeksidir. Her bir göstergenin teknik özelliklerine çok fazla girmeden bunları etkili bir şekilde kullanmanın temel yolları vurgulanacaktır. Burada tartışılan yöntemler hiçbir şekilde eksiksiz değildir sayısız başka olasılık vardır ve yatırımcılar kendileri için en iyi olanı kullanabilirler. 

Hareketli ortalamalar

Hareketli ortalamalar fiyat hareketi zaten gerçekleştikten sonra gecikmeli geri bildirim sağladıklarından, trend izleyen veya gecikmeli göstergeler olarak da adlandırılır. Piyasa ve yatırım için kullanılan en popüler zaman dilimleri 20, 50 ve 200 dönemlik hareketli ortalamalardır. Kısa vadeli yatırımcılar da 5 ve 10 dönemlik hareketli ortalamaları kullanır ancak bunlar kamçıya eğilimlidir ve herkes için uygun olmayabilir.

Dört tür hareketli ortalama vardır: basit, üstel, düzleştirilmiş ve ağırlıklı ancak kullanımda en popüler olanları basit ve üstel hareketli ortalamalardır.

Hesaplama için üstel hareketli ortalamalar, son fiyat verilerine daha fazla ağırlık verir, bu nedenle fiyat değişikliklerine hızlı tepki verme eğilimindedir. Öte yandan, basit bir hareketli ortalama, fiyat verilerine eşit ağırlık verir, bu nedenle fiyat değişikliklerine yanıt vermede nispeten yavaş olma eğilimindedirler.

Bu nedenle, yatırımcılar değişiklikleri hızlı bir şekilde yakaladıklarından 10 ve 20 gibi daha kısa zaman dilimleri için EMA kullanma eğilimindedir ve daha uzun zaman dilimleri için trendler genellikle hızlı bir şekilde yön değiştirmediği için basit hareketli ortalamalar kullanılır. Mevcut örnek için 20 günlük EMA ve 50 günlük SMA kullanılacaktır.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Göreceli güç endeksi (RSI), fiyattaki değişiklikleri yakalayan ve 0 ile 100 arasında değişen bir osilatör işlevi gören bir momentum göstergesidir.

Genel bir uygulama olarak, 30’un altındaki okumalar aşırı satım olarak adlandırılır ve 70’in üzerindeki okumalar aşırı alım olarak kabul edilir. Bu sınırlar, menzile bağlı bir pazarda iyi çalışırken, trend aşamaları sırasında yanlış sinyaller verme eğilimindedir.

Kullanılan en popüler zaman çerçevesi 14 dönemlik bir RSI’dir. Bununla birlikte, bu kesin değildir çünkü kısa vadeli yatırımcılar 5 veya 7 dönemlik bir RSI kullanabilirken, uzun vadeli yatırımcılar 21 veya hatta 30 dönemlik bir RSI seçebilirler.

RSI’nın en popüler kullanımlarından biri, yatırımcıları olası bir trend dönüşü konusunda uyaran bir sapma tespit etmektir. Temel bilgilerden sonra analiz için göstergeleri kullanmanın bazı yöntemlerini görelim.

Bir yatırımcının öğrenmesi gereken ilk şey bir trendi tespit etmektir. Trend yönünde alım satım yapmak ödüllendiricidir çünkü yerleşik bir trend birkaç karlı alım satım sunar. Bunu biraz kripto fiyat hareketi ile anlayalım.

Menzilli bir piyasada, hareketli ortalamalar birbirini keser ve uzun bir süre boyunca yukarı veya aşağı eğim yapmaz. Bitcoin’in (BTC) menzile bağlı kaldığı ve hareketli ortalamaların düzleştiği yukarıdaki grafikte elips tarafından çevrelenen alana bakın. Bu tür pazarlar yön eksikliği eğilimindedir ve tahmin edilmesi ve piyasa yapılması zordur.

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi Polkadot’un (DOT) fiyatı bir aralıkta kaldı ve hareketli ortalamalar herhangi bir yön duygusu olmadan yataydı. Fiyat büyük ölçüde iki sınır arasında kaldığında pazarın menzile bağlı olduğu söylenir.

Ardından, trend olan bir piyasayı tespit etmeye çalışalım çünkü burası en kazançlı piyasa fırsatlarının ortaya çıktığı yerdir.

Bir yükseliş trendi belirleme

Bitcoin, büyük ölçüde 1 Ağustos 2020 ile 20 Ekim 2020 arasındaki bir aralıkta kaldı. Bu dönemde hareketli ortalamalar düzdü ve herhangi bir yönü yoktu.

Ancak 21 Ekim 2020’de fiyat aralığın üzerine çıktı ve RSI aşırı alım bölgesine sıçradı. Yeni bir trendin başlangıcında RSI genellikle trendin ilk dönemi için aşırı alımda kalır ve aynı şey burada da görülebilir.

Fiyat yükseldikçe, önce 20 günlük EMA yükselmeye başladı ve ardından 50 günlük SMA izledi. Bir eğilim başladığında genellikle uzun bir süre yürürlükte kalır. Bir başka trend örneğine bakalım.

DOT, 6 Eylül 2020 ile 27 Aralık 2020 aralığında kaldıktan sonra 28 Aralık 2020’de aralığın dışına çıktı. RSI da 70’in üzerinde aşırı alım seviyelerine yükseldi ve hareketli ortalamalar yükselmeye başladı. Yine 50 günlük SMA’nın yetişmesi zaman alırken, 20 günlük EMA’nın nasıl hızla yükseldiğine dikkat edin.

Yukarıdaki durumda RSI uzun bir süre aşırı alımda kalmadı ancak 50’nin üzerinde kaldı, bu da bir kuralın her yere uymadığını gösteriyor.

Bir düşüş trendi belirleme

Oluşması ve uzun bir süre yürürlükte kalması zaman alan yükseliş trendlerinin aksine düşüş trendleri şiddetlidir ve 2018 kripto ayı piyasasına benzer şekilde uzun süre uzayabilir veya keskin bir düşüşün ardından hızla yönünü tersine çevirebilir.

Yukarıdaki çizelgede yatırımcının dikkat etmesi gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi fiyat yükselmeye devam etmesine rağmen RSI, şubat ayının sonundan bu yana daha düşük zirveler yapıyordu. Bu olası bir eğilimin tersine çevrilmesinin klasik bir işaretidir. Yine bu kusursuz değildir ancak yatırımcılar sinyali fiyat hareketiyle birleştirirse bir felaketten kaçınma olasılığı yüksektir.

RSI üzerindeki negatif sapma, hareketli ortalamalar, son birkaç aydır 50 günlük SMA’nın üzerinde kalan 20 günlük EMA’nın 50 günlük SMA’nın altında kırıldığı düşüş eğilimini tamamladığında önem kazandı. Bu kısa vadeli fiyat hareketinin zayıfladığının ve eğilimin tersine dönebileceğinin bir işaretiydi.

Birkaç gün aralıkta kaldıktan sonra 12 Mayıs’ta Bitcoin bozuldu ve hareketli ortalamalar düşmeye başladı. Bu negatif bölgedeki RSI ile yatırımcılara trendin tersine döndüğüne dair bir sinyaldi. Fiyat hareketli ortalamaların altında kaldığı ve hem 20 günlük EMA hem de 50 günlük SMA düşmeye devam ettiği sürece, trend düşüş eğilimini sürdürecek.

Yukarıdaki grafikte, yükseliş trendinden sonra DOT’un hareketli ortalamaların düzleştiği ve birbirini kestiği bir aralıkta sıkışıp kaldığını görebiliriz. Buna zirve demek zor çünkü fiyat her iki yöne de gidebilirdi. Bununla birlikte yatırımcı RSI’ya da baktıysa olası bir tersine dönüş konusunda uyarıda bulunarak olumsuz bir sapma gösteriyordu.

19 Mayıs’taki keskin düşüş her iki hareketli ortalamanın da düşmeye başlaması ve RSI’nin negatif bölgede olması nedeniyle düşüş trendini doğruladı.

Unutmayın, hiçbir sinyal mutlak değildir!

Çoğu yeni yatırımcı için, hareketli ortalamalar ve RSI, esasen eğilimleri belirlemenin başlangıç ​​noktasıdır.

Yatırımcılar, piyasaya karşı çıkmalarını ve yanılmalarını engelleyebileceği için kesinlikle ana eğilimi belirleme alıştırması yapmalıdır. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım