Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiABD TÜFE, ECB Toplantısı, Bitcoin ve GameStop - Piyasaları Neler Hareket Ettiriyor?

ABD TÜFE, ECB Toplantısı, Bitcoin ve GameStop – Piyasaları Neler Hareket Ettiriyor?

Peter Nurse tarafından merakla beklenen ABD tüketici fiyatlarının açıklanması bekleniyor, ECB toplanıyor, El Salvador dijital para birimini kabul ettikten sonra Bitcoin toparlanıyor, GameStop yönetim kurulunu sallıyor, ham petrol düşüyor. İşte 10 Haziran Perşembe günü hareketlenen piyasalar.

1. ABD TÜFE büyük görünüyor

O sonunda burada. Yatırımcılar, Çalışma Bakanlığı’nın tüketici fiyat endeksi raporunun yayınlanmasından önce bu hafta büyük ölçüde kenarda başladılar. Saat 08:30 ET’de (1230 GMT) yayınlanacak ve Fed’in 15-16 Haziran’daki bir sonraki politika toplantısından önceki son önemli ekonomik göstergelerden biri olacak.

Pandemiden sonra ekonomi yeniden açılırken tüketici fiyatları hızla yükseliyor ve bu TÜFE raporunun, fiyatların mayıs ayında %0,4 daha yükseldiğini göstermesi ve yıllık enflasyonu Nisan ayındaki %4,2’nin üzerine, on yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan %4,7’ye itmesi bekleniyor.

Yatırımcılar, özellikle güçlü Nisan rakamının ve merkez bankası politika yapıcılarının artan enflasyonun doğası gereği geçici olacağına dair tekrarlanan güvencelerden sonra, Federal Rezerv’in para politikası patikasına ilişkin ipuçları için bu rakamı dikkatle inceliyorlar.

Güçlü bir sayı, Fed üyelerini bu görüşleri savunmak için ağır baskı altına alabilir ve çoğu kişi, yıllık %4,7’lik ortalama artış beklentisinin muhafazakâr olduğunu düşünüyor.

Fed’in fiyat artışının geçici olacağı mantığının bir kısmı, özellikle ücret skalasının alt ucunda, yıllarca ücret artışının olmamasıdır. Bununla birlikte, geçen haftaki istihdam raporu, üst üste ikinci bir ay için ortalama saatlik ücretlerde tahmin edilenden daha büyük bir artış gösterdi ve korkunç bir ücret-fiyat sarmalı olasılığını artırdı.

Nordea’daki analistler bir notta, “Haziran ayında muhtemelen başka bir enflasyon şokuyla karşı karşıyayız” dedi, “ancak soru, piyasanın bunu geçici bir etki olarak açıklayıp açıklamayacağı.”

TÜFE açıklaması tek önemli veri açıklaması değil, 5 Haziran’da sona eren haftada yeni işsizlik maaşı talebinde bulunan Amerikalıların sayısı bir önceki hafta 385.000’den 15.000’den 370.000’e düştü. Ekonomik yeniden açılmanın bir başka işareti. 

2. Hisse senetleri yatay seyrediyor; GameStop, C-suite’i sallıyor

ABD hisse senetleri perşembe günü büyük ölçüde değişmedi ve seansın ilerleyen saatlerinde önemli bir ABD enflasyonunu bekleyen yatırımcılarla haftanın kayıtsız ticaretini sürdürüyor.

06:20 ET itibariyle, Dow Jones vadeli işlemleri 40 puan veya %0,1 arttı, S&P 500 vadeli işlemleri %0,1’den daha az yükseldi ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,2 düştü.

Mavi çipli Dow Jones Industrial Average, geniş tabanlı S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ile çarşamba günü dar aralıklarda işlem gören üç ana endeks, günü düşük ancak salı günkü kapanış seviyelerinin %0,5’i içinde bitirdi.

Yatırımcılar, enflasyondaki keskin bir artışın Federal Rezerv’in varlık alım hızını düşürmesine veya faiz oranlarında bir artış sinyali vermeye başlamasına neden olabileceğine dair endişeler arasında, yukarıya bakınız, en son tüketici fiyat açıklamasını temkinli bir şekilde bekliyorlar.

ING analistleri bir notta, “Bu, ABD fiyatlarında bir zirve olsa da enflasyon yıl boyunca yüksek ve hedefin üzerinde kalmalı” dedi.

Kurumsal haberlerde, meme stokunun favorisi GameStop (NYSE: GME), zorlu video oyunu perakendecisinin çarşamba günü eski Amazon (NASDAQ: AMZN) yöneticileri Matt Furlong ve Mike Recupero’nun CEO olarak atandığını açıklamasının ardından perşembe günü daha sonra gündemde olacak Wall Street beklentilerini aşan ikinci çeyrek sonuçlarını bildirirken, sırasıyla mali işler müdürü ve baş finans görevlisi. 

3. ECB politika toplantısı

Avrupa Merkez Bankası, son politika belirleme toplantısını perşembe günü geç saatlerde tamamlayacak ve yaygın olarak, tahvil alımlarını yüksek seviyelerde tutması ve hala gelişmekte olan toparlanmayı sürdürmek için cömert bir teşvik akışını sürdürmesi bekleniyor.

07:45 ET’de (1145 GMT), 45 dakika sonra basın toplantısıyla bir duyuru yapılacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde kısa süre önce bankanın 1,85 trilyon euroluk Pandemi Acil Satın Alma Programını daraltmayı tartışmak için “çok erken” olduğunu belirterek, bu toplantıda daraltma konusundaki herhangi bir tartışmanın kısa olacağını öne sürdü. Özellikle, Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini kontrol altında tutmak için tahvil alım programını hızlandırdığı mart ayının sonunda olduğu gibi.

Bununla birlikte, daha yüksek aşılama oranları ve düşen enfeksiyonlar tarafından körüklenen yeniden canlanan bir ekonominin zemini göz önüne alındığında, tam ve samimi bir diyalogun oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşmesi gerekecek. Bununla birlikte, ECB bugün büyüme ve enflasyon tahminlerinin tamamını olmasa da çoğunu yükseltecek gibi görünüyor.

Nordea analistleri bir notta, “AMB’nin tahvil alım hacimlerinin ağustos ayında net bir şekilde düşmesini bekliyoruz, ki bu alışılmış bir durumdur, çünkü tahvil ihracı hacimleri normalde o ay da net bir şekilde düşer. “AMB daha sonra, düşük Ağustos alımları nedeniyle başlangıç ​​noktası zaten düşükken Eylül toplantısında daha düşük alım hacimlerine karar verebilir.

4. Bitcoin, El Savador’un benimsenmesine yardımcı oldu

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, perşembe günü yükselmeye devam etti ve El Salvador dijital para birimini yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olduktan sonra çarşamba günkü büyük kazançlarına katkıda bulundu.

06:20 ET’de Bitcoin, çarşamba günkü %13’lük sıçramanın ardından neredeyse %7 artışla 36.364,0 dolardan işlem gördü.

Bu karar, fiyatların artık bitcoin olarak gösterilebileceği, vergi katkılarının dijital para birimiyle ödenebileceği ve bitcoin ile yapılan alışverişlerin sermaye kazancı vergisine tabi olmayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin destekçileri uzun zamandır onu fiat para birimlerine uygun bir alternatif olarak gördüler ve bu şüphesiz bu görüşe bir miktar güvenilirlik kazandıracak.

Bununla birlikte, dijital para biriminin Nisan ayında neredeyse 65.000 dolarlık bir rekorun çöküşünden bu yana yürürlükte olan 30.000 ila 40.000 dolar aralığından çıkıp çıkamayacağı görülüyor.

Dijital para birimine ağırlık vermek, etkili girişimci Elon Musk tarafından madenciliği için gereken enerji ihtiyaçlarının yanı sıra Çin düzenleyici baskısının eleştirisi oldu.

Ek olarak, yatırım bankası JPMorgan Chase (NYSE: JPM), spot fiyatın vadeli fiyatların üzerinde olduğu vadeli işlem piyasasındaki gerilemeye dikkat çekmek için işaret etti.

JPMorgan stratejistleri bir notta, “Son haftalarda geriye gidişe dönüşün ayı piyasasına işaret eden olumsuz bir sinyal olduğuna inanıyoruz” dedi.

5. Ham düz; Yüksek ABD benzin stokları iyimserliği azalttı

Ham petrol fiyatları perşembe günü büyük ölçüde değişmedi ve artan ABD benzin stoklarının ABD sürüş sezonunda artan talebe yönelik iyimserliği köreltmesinin ardından daha fazla kazanç eklemek için mücadele ediyor.

06:20 ET ederek, ABD ham $ 70.02 varil %0,1 kadar oldu, Ekim 2018 yılından bu yana ilk kez 70 $ işaretinin üzerinde bu hafta başında kapanış sonrasında Brent Mayıs’tan bu yana sadece en yüksek düzeyin altında $ 72,31 de %0,1 kadar oldu 2019. 

Çarşamba günü, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden alınan ham petrol arz verileri, 4 Haziran’da sona eren hafta için üst üste üçüncü hafta için 5 milyon varilin biraz üzerinde bir çekiş gösterdi. 

Bununla birlikte, ABD benzin stokları, ikinci bir haftalık kazanç için 7 milyon varilden fazla artarak Nisan 2020’den bu yana en yüksek artışı kaydetti ve bu, ülkenin otomobil için en yoğun sezonu olan yaz başında yakıt talebinin beklenenden daha zayıf olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi olan Hindistan’daki yakıt talebinin, ikinci bir Covid-19 dalgasının ekonomik aktiviteyi susturmasıyla mayıs ayında geçen yıl Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine düştüğü haberleri de ağırlık kazandı.

Bununla birlikte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün perşembe günü aylık piyasa raporunu yayınlamaya başlamasıyla birlikte, ham petrol piyasasındaki genel ton olumlu olmaya devam ediyor. Rapor, grubun mayıs ayı üretim rakamlarını ve grubun yılın geri kalanı için son görünümünü içerecek. 

Geçen ay OPEC’in raporu, talebin bu yıl günde 5,95 milyon varil veya %6,6 artacağını belirterek, Çin ve ABD’deki büyümenin Hindistan’daki korona virüs krizine karşı koyacağını öngördü.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım