Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiFed'in Politika Sıkılaştırmasından Sonra Durgunluk Riski Neden Yüksek Kalıyor?

Fed’in Politika Sıkılaştırmasından Sonra Durgunluk Riski Neden Yüksek Kalıyor?

ABD Merkez Bankası (Fed) geçen hafta Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından beklentilerin keskin bir şekilde daha şahin hareketlere kaymasının ardından Haziran ayı politika toplantısında sürpriz yapmadı ve faiz oranlarını yüzde 0,75 artırarak yaklaşık otuz yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirdi. .

Son rapor, enflasyonun kırk yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldiğini ve daha da yükselebileceğini ve girebileceğine dair işaretler gösterse de son Fed faiz artırımlarının enflasyonun zirve yapmasına ve enflasyonist baskıları hafifletmeye başlayacağına dair geniş beklentilere rağmen fiyatlar yükselmeye devam etti.

Enflasyon Mayıs’ta %8,6’ya yükselerek 1992’nin başından beri en yüksek değere ulaştı ve mevcut hesaplama formülünü yansıtan değerle, ancak 1992’de yapıldığı gibi hesaplansaydı, enflasyon seviyesi %15’in üzerinde olurdu.

Ekonomistler, son 40 yılın en kötü enflasyonunu kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırmaya yönelik adımlarını hızlandıran merkez bankasının şimdiye kadarki adımlarının sonuç vermemesi nedeniyle endişeli.

Merkez bankasının ekonomik görünüm notunu düşürmesinden gelen ek olumsuz sinyaller, büyümenin 2022’de beklenen %1,7’lik oranın altında yavaşlamasını bekliyor ve bu da analistleri ABD ekonomisinin performansına ilişkin görüşlere ayırıyor.

ABD merkez bankasının temmuz ayındaki bir sonraki toplantıda %0,75’lik bir faiz artışı daha yapması bekleniyor, ancak Fed Başkanı Jerome Powell bu tür hareketlerin yaygın olmayacağını, ancak olası tüm senaryoların masada kalacağını söyledi.

Bazıları, faiz artırımlarının enflasyonu kontrol altına almak için beklenen sonuçları vermeyeceği, ancak büyümeyi yavaşlatıp ekonomiyi resesyona iteceği için ekonominin sert iniş senaryosu beklerken, diğerleri büyümenin yeniden başlamasına rağmen merkez bankasının eylemlerinin enflasyonu düşürmesini bekliyor.

Powell, merkez bankasının faiz oranlarını daha agresif bir şekilde artırma kararına ilişkin iyimserliğini dile getirerek, bunun resesyon risklerini azaltacağını ve Fed’in 1994’ten bu yana en sert politika sıkılaştırmasını temsil eden hareketinden ekonominin zarar görmeden çıkacağını umarak, ekonomideki beklentilerin düşük olmasına rağmen, resesyona girecek, şu anda %50’nin üzerindeki seviyede duruyor.

Bu, ABD merkez bankasının mevcut güvenine rağmen, resesyon senaryosuna güçlü bir şekilde güvenmek zorunda kalacağını gösteriyor, bu da politika yapıcıların eylemini tersine çevirmeye dair güçlü sinyallerle karşı karşıya kalacağı ve muhtemelen 2023’ün ortalarında faiz indirimlerini gündeme getirecekleri anlamına geliyor.

Artan resesyon riskleri

Fed, para politikası araçlarını yanlış kullandığı ve enflasyonu düşürme girişimlerinde geç kaldığı için şiddetle eleştirildi ve birçok analist merkez bankasını çok yavaş tepki vermek ve kendilerine göre daha uygun adımları geciktirmekle suçladığı için çok zor bir durumda. Enflasyonu ehlileştirmede, güçlü sinyaller aldıklarında, serbest bırakılabilir ve şu anda gördüğümüz ekonomiye çok daha büyük zarar verebilir.

Başkan Powell’ın önümüzdeki aylarda açıklayacağı enflasyon raporlarıyla ilgili biraz daha sakin bir tona rağmen, şimdiye kadar yükselen enflasyon Fed’i yakın gelecekte daha agresif adımlara sevk edecek bir zirve işareti göstermediği için ABD’li politika yapıcıların çok temkinli olmaları bekleniyor. Fed’in eyleminin ana itici güçleri olmak.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım