Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiSummers: Enflasyon Tehdidini Görmek İçin Piyasalara Güvenmeyin

Summers: Enflasyon Tehdidini Görmek İçin Piyasalara Güvenmeyin

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, tahvil piyasalarındaki son artışta muhtemelen teknik faktörlerin rol oynadığını söyledi ve piyasaların enflasyon riskini hafife alıyor olabileceği konusunda uyardı.

Yatırımcıların dünya ekonomik büyümesinin zirveye ulaşmış olabileceği ve enflasyondaki toparlanmanın geçici olabileceği görüşüne gelmesiyle ABD Hazine getirileri geçen hafta keskin bir şekilde düştü.

Summers, verdiği bir röportajda, son hareketlerin “Hazine hesaplarının azalması ve spekülatif pozisyonların gevşemesi” dahil olmak üzere “çeşitli teknik faktörler” tarafından yönlendirilebileceğini söyledi.

20 zengin ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Venedik’te bir araya geldikleri toplantının oturum aralarında konuşan Summers, piyasaların gelecekteki fiyat artışlarını tahmin etme konusunda çok iyi bir sicile sahip olmadığını söyledi.

1960’larda olduğu gibi geçmişte enflasyonun önemli ölçüde hızlandığı zamanlarda, piyasalar beklenen gelişmelerden çok geride kaldı” dedi.

10 yıllık ABD devlet tahvillerinin getirileri, bu yılın başlarında, ağır mali teşvik, aşıların piyasaya sürülmesi ve COVID-19 şokundan güçlü bir toparlanmanın uzun süredir uykuda olan fiyat artışlarını canlandıracağı beklentileriyle yükselmişti.

Şimdi bir Harvard Üniversitesi profesörü olan Summers, mayıs ayında web sitesinde “ABD ekonomisine yönelik birincil riskin aşırı ısınma ve enflasyon olduğunu” yazarak enflasyon riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Federal Rezerv ve diğer politika yapıcıların “ekonomi için baskın yakın vadeli riskin aşırı gevşeme değil, aşırı ısınma olduğunu” kabul etmesi gerektiğini yazdı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım