Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiİngiltere ve Avustralya 'kapsamlı ve iddialı' serbest ticaret anlaşması üzerinde anlaştı

İngiltere ve Avustralya ‘kapsamlı ve iddialı’ serbest ticaret anlaşması üzerinde anlaştı

İngiltere ve Avustralya salı günü, İngiliz hükümetinin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından yeni ticari ilişkiler kurmada önemli bir adım olarak selamladığı serbest ticaret anlaşmasını duyurdular.

İngiltere, tarifeleri kaldıran ve bürokrasiyi azaltan anlaşma nedeniyle otomobil, Scotch viski ve şekerlemelerin Avustralya’da daha ucuza satılacağını söyledi. Avustralya, bunun Avustralya tarımı için “büyük bir kazanç” olduğunu söyledi.

Anlaşma, İngiltere’nin geçen yıl AB’den ayrılmasından bu yana sıfırdan müzakere ettiği ilk ikili ticaret anlaşması. Hükümet bunu, Britanya’nın ekonomik merkezini Avrupa’dan uzaklaştırmak ve daha yüksek büyüme oranına sahip Hint-Pasifik ülkelerinde yeni fırsatlar aramak için Brexit sonrası stratejisinin önemli bir parçası olarak görüyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Johnson, Yedi Gelişmiş Ekonomiler Grubu’nun hafta sonu İngiltere’de bir araya gelmesinin ardından müzakereler sırasında tıkanan noktaların üstesinden geldi. Morrison zirveye konuk olarak katıldı.

Johnson, “Bunun ekonomik olarak önemli olduğunu düşünüyorum, buna şüphe yok ama siyasi ve sembolik olarak daha önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Birbirimize açılıyoruz ve bu, dünya çapında genel bir dışa açılma kampanyasının başlangıcı.”

İngiltere, Avustralya’nın sekizinci en büyük ticaret ortağıdır ve Avustralya, 26,9 milyar A$ (20,7 milyar $) değerindeki iki yönlü ticaret ile İngiltere’nin en büyük 20. ortağıdır.

Morrison, “Bu, Avustralya’nın imzaladığı en kapsamlı ve iddialı anlaşmadır.” Dedi.

İngiltere 1973’te o zamanki Avrupa ortak pazarına katılmadan önce, İngiltere Avustralya’nın en kazançlı ticaret pazarıydı.

Anlaşmanın tamamı henüz yayınlanmadı. İngiliz resmi tahminlerine göre, uzun vadede ülkenin ekonomik çıktısına 500 milyon sterlin ekleyebilir, bu da yaklaşık 2 trilyon sterlinlik bir ekonomi için küçük bir kesir.

DAHA BÜYÜK ÖDÜL

Daha büyük ekonomik ödül, İngiltere’nin hizmet sektörünün finansal, yasal ve diğer profesyonel hizmetleri ihraç etmesine olanak tanıyan ticarete daha serbest erişim için belirlenen emsal olabilir.

İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, “Bu, tüm İngiliz malları üzerindeki tarifeleri kaldıran, hizmet sağlayıcılarımız ve teknoloji firmaları için yeni fırsatlar sunan ve halkımızın birlikte seyahat etmesini ve birlikte çalışmasını kolaylaştıran, temelde liberalleştirici bir anlaşmadır.” Dedi.

İngiltere, Avustralya’nın da üyesi olduğu ve bakanın dijital, yasal ve profesyonel hizmetlere olan talebin hızla artacağını öngördüğü diğer ülkeleri de içeren bir Trans-Pasifik ticaret bloğuna katılmak için başvuruda bulundu.

Bu anlaşma, Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma, aynı zamanda Çin’in bölgedeki etkisine karşı önemli bir ekonomik denge unsuru olarak görülüyor.

Avustralya ile yapılan anlaşma, kuzu ve dana eti ithalatına uygulanan tarifeleri ortadan kaldırırsa, işten atılmak zorunda kalacaklarından korkan İngiliz çiftçiler tarafından incelenecek.

İngiltere, çiftçilerinin 15 yıl boyunca tarifesiz ithalatta bir üst sınır ile korunacağını söyledi.

Avustralya Ticaret Bakanı David Littleproud, Avustralyalı çiftçilerin anlaşmadan yararlanacağını söyledi.

Littleproud, 4BC Radio’ya verdiği demeçte, “Genel olarak, bu Avustralya tarımı için büyük bir kazanç olacak.”

İngiltere Ulusal Çiftçiler Birliği, İngiliz pazarının Avustralya ürünleriyle dolup taşması durumunda güvenlik önlemlerinin ayrıntılarını ve bunların nasıl uygulanabileceğini görmesi gerektiğini söyledi.

NFU Başkanı, “Bu ticaret anlaşmasının nihai testi, çiftçiliği dünya çapında daha sürdürülebilir bir temele taşımaya katkıda bulunup bulunmadığı veya bunun yerine Birleşik Krallık çiftçiliğini baltalayıp, yediğimiz gıdaların çevresel ve hayvan refahı üzerindeki etkisini ihraç edip etmeyeceği olacaktır.” Minette Batters dedi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım