Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiFacebook'un AB-ABD veri aktarımları

Facebook’un AB-ABD veri aktarımları

Gizlilik uygulamasının çarkları yavaş yavaş Avrupa’da Facebook’un aleyhine dönüyor- önde gelen veri koruma düzenleyicisi İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun (DPC), içeriği neredeyse on yıl öncesine dayanan bir veri aktarımı şikâyeti konusunda önemli bir prosedürel adım attığı Avrupa’da.

DPC bugün, Meta’nın AB-ABD veri aktarımlarının yasallığına ilişkin bir karar taslağının incelenmek üzere diğer veri koruma kurumlarına gönderildiğini doğruladı. Komiser yardımcısı Graham Doyle, kararın kendisi hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddetti- yalnızca gönderildiğini doğruladı.

TechCrunch’a “Görüşleri için iş arkadaşımızın veri koruma yetkililerine gönderdik ve bize geri dönmeleri için bir ayları var” dedi.

Bu gelişmeyi bugün erken saatlerde bildiren Politico , DPC’nin taslak kararında Meta’ya AB-ABD veri ihracatını durdurma emri verdiğini de bildiriyor ve yayın, siparişin Avrupalıların Facebook ve Instagram, siparişi inceleyen diğer AB veri koruma kurumları tarafından onaylanırsa bu yaz en kısa sürede.

Facebook’a, AB vatandaşlarının verilerini işlenmek üzere ABD’ye ihraç etmesini engelleyen bir DPC siparişi, esasen hizmetinin şu anda çalışma şekli bu, sürpriz olmaz: Eylül 2020’de Wall Street Journal ayrıca DPC’nin gönderdiğini bildirdi. Meta, AB-ABD veri akışlarını askıya almak için bir ön sipariş.

Düzenleyici o zaman da emrin özünü onaylamadı, ancak gelişme, bloğun yüksek mahkemesinin Temmuz 2020’de aldığı ve ABD ile ABD arasındaki çatışma nedeniyle ABD’ye veri ihracatı konusundaki yasal çerçevede yeni bir delik açan önemli bir kararı takip etti. Gözetleme kanunu ve AB gizlilik hakları- bu nedenle siparişin özel maddesinin hecelenmesine gerek yoktu.

Bu acı verici derecede uzun ve çarpık veri koruma (eksikliği) uygulama destanında, Avrupa’daki düzenleyicilerin çarkları o kadar hızlı dönerse ve Facebook’un veri akışlarının aslında bu yaz durdurulması emredilirse sürpriz olurdu.

Artı — feshedilmiş Gizlilik Kalkanı veri aktarım mekanizmasının yerine geçecek olan AB-ABD müzakerelerinin Mart ayında siyasi bir anlaşmaya varılmasından bu yana durduğuna ve artık yıl sonuna kadar tamamlanmayabileceğine dair paralel raporlar göz önüne alındığında (bloğun daha önce önerdiği gibi) – alaycılar, Facebook’un veri akışlarının engellenmek üzere olduğuna dair bir sızıntının, bu yüksek seviyeli görüşmelerin çarklarını yağlamak için stratejik bir manevra olabileceğini öne sürebilir.

Komisyon milletvekilleri, Avrupalıların Facebook erişiminin kesildiğine dair yaz manşetlerini okumaktan kesinlikle zevk almayacaklar- şirketin kendisi, yıllarca süren gizlilik skandallarının ardından AB kurumlarının daha geniş bir yelpazesinde kötü bir üne sahip olmaya devam etse bile.

2013’te orijinal Facebook veri aktarımı şikayetini sunan avukat ve Avrupalı ​​gizlilik savunucusu Max Schrems, bugünkü gelişmenin hızlı bir çözüme yol açacağından da şüpheli. Karar taslağıyla ilgili basında çıkan haberlere yanıt veren bir açıklamada, usule ilişkin itirazların uygulama sürecini döndürmeye devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi- potansiyel olarak daha aylarca, hatta bir yıl kadar.

Noyb web sitesine gönderilen bir yanıtta, “DPC’nin taslağında bazı önemli konular ele alınmadığından, diğer DPA’ların itirazda bulunmalarını bekliyoruz” diye yazdı, gizlilik hakları kâr amacı gütmez. “Bu, başka bir taslağa ve ardından bir oylamaya yol açacak. Diğer durumlarda, DPC diğer DPA’lardan gelen yorumları gönüllü olarak uygulamadığından ve davayı oylama için iletmesi yarım yıldan fazla sürdüğünden, bu genel olarak bir yıl daha sürdü.”

Bu yüzden- tl; dr – Facebook’taki çiftliğin yeni okul yılından önce Avrupa’da kapanacağına bahse girmeyin.

Schrems ayrıca, DPC tarafından diğer AB DPA’larına iletilen karar taslağının hâlâ ilk şikayetiyle ilgili bir karar olmadığına dikkat çekiyor. Bunun nedeni, düzenleyicinin şikayetinin yanı sıra bu taslak kararın ilgili olduğu bir ‘kendi iradesi’ soruşturması açmasıdır. Dolayısıyla şikâyeti hala çözülmemiş durumda- vatandaşların güçlü teknoloji devlerine karşı kâğıt üzerinde sahip oldukları AB haklarını kullanma zorluğunun altını çiziyor.

Bu aynı zamanda Schrems’in yaptırım için bekleme süresini dokuz yıl olarak hesaplamasının nedeni de budur (aynı zamanda AB-ABD Gizlilik Kalkanı mekanizmasını çökerten dönüm noktası niteliğindeki ABAD kararının üzerinden iki yıl geçti ve yine de Facebook’un verileri akmaya devam ediyor).

Schrems, uygulama için daha fazla gecikme bekliyor- teknoloji devinin herhangi bir siparişe karşı dava açmada mutfak lavabosunu fırlatacağını tahmin ediyor ve DPC’nin (görünüşe göre) bu davada neden bir mali cezaya ulaşmadığını sorgulamak, ki bu davada aslında yararlı bir yaptırım kolu olabilir, özellikle de orijinal şikayetine göre geçmişse… (Schrems’e DPC taslağının özünü sorduk. Ancak kamuoyuna yorum yapamayacağını söyledi.)

Hazırlanan açıklamalarda “Facebook, herhangi bir fiili veri aktarımı yasağını geciktirmek için İrlanda hukuk sistemini kullanacak” diye tahmin ediyor. “İrlanda, bu transferler fiilen durmadan önce fiziksel olarak kabloları kesmesi için polisi göndermek zorunda kalacak. Bununla birlikte, yapılması kolay olan şey, ABAD’ın transferlerin açıkça yasadışı olduğunu söylediği geçmiş yıllar için bir para cezasıdır. DPC’nin bu durumda tek etkili cezayı ‘unutmuş’ görünmesi garip. DPC’nin bu davayı tekrar tekrar gündeme getirmek istediği izlenimini edinebilirsiniz.”

Gecikmeler verilmiş gibi görünüyor.

Şubat ayında, DPC şikayetle ilgili gözden geçirilmiş bir kararı Meta’ya gönderdiğinde, düzenleyici bize bu prosedür adımının Nisan ayında yapılmasını beklediğini söyledi- bu yüzden bu parça bile neden bariz bir neden olmadan beklenenden aylar daha uzun sürdü. (DPC’ye sorduk- ancak Doyle beklenenden “birkaç hafta daha uzun” sürdüğünü söyledi.)

İncelenmek üzere diğer DPA’lara gönderilen DPC taslağı kararı hakkında yorum almak için ulaşılan bir Meta sözcüsü, AB ile ABD arasında yeni bir veri aktarımı anlaşmasının yakında yasal sıkıntısını gidereceğini öne sürerek tüm şikâyeti küçümsemeye çalıştı.

İşte Meta’nın açıklaması:

“Avrupa Veri Koruma Otoriteleri tarafından incelemeye tabi olan bu taslak karar, çözülme sürecinde olan AB ve ABD yasaları arasındaki bir ihtilafla ilgilidir. Sınırlar arasında sürekli veri aktarımına izin verecek yeni bir yasal çerçeve için AB-ABD anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz ve bu çerçevenin aileleri, toplulukları ve ekonomileri birbirine bağlı tutmamıza izin vermesini bekliyoruz.”

Meta’nın bahsetmediği şey, bir kez kabul edildiğinde, herhangi bir yeni AB-ABD veri aktarım anlaşmasının yeni bir yasal zorlukla karşı karşıya kalacağıdır.

Gizlilik uzmanları ayrıca, bu (üçüncü) kez böyle bir zorluğun ABAD’ın önüne gelmesinin daha az zaman alacağını ve ayrıca mahkemenin AB vatandaşlarına yönelik riskler olduğunda kararları hızlandırmaya istekli olduğunu gösterdiğini de belirtiyor. ‘ temel haklar. Yani Meta, bölgesel gizlilik sorunlarını sürekli olarak yasal uzun otların içine atma stratejisine güveniyorsa, sonunda- nihayet! – kendini yolun dışında bulur ve zor bir şekilde durmak zorunda kalır.

Ancak bu yaz Avrupa’da Facebook’un servis ışıklarının kapatılma olasılığı çok küçük görünüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım