Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaDövizDolar, Rusya Yaptırımları Üzerine Hemen Her Şeye Karşı Güçleniyor

Dolar, Rusya Yaptırımları Üzerine Hemen Her Şeye Karşı Güçleniyor

Dolar, Rusya’nın dünya rezerv para birimine yönelik aşırı talep talebine karşı uygulanan yaptırımların bir sonucu olarak hemen hemen her rakibi karşısında yükseliyor. Hazineler de ralli yaptı. 

Rusya’nın merkez bankasına ve borç verenlere yönelik yaptırımlar küresel piyasalarda yankılanırken, Federal Rezerv’in küresel piyasalara müdahale etmek zorunda kalabileceği konuşulurken, tüccarlar en likit varlığa yığılıyor. ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri düşerken, eurodan rand’a para birimleri düştü.

National Australia Bank (OTC: NABZY) Ltd. döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Likidite ve güvenli liman özellikleri sunan USD kraldır” dedi. “Sorun yola çıktığında, siper aramanız gerekir.” 

Çok kısa vadeli eurodolar kontratları için spreadler genişledikçe pazartesi günü erken saatlerde büyük para piyasalarında fonlama zorluklarının işaretleri ortaya çıktı. Gelecekteki Libor ve Fed oranları arasındaki fark (FRA/OIS spreadi) bir aylık sözleşmeler için dokuz tabanını genişleterek Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Mart eurodolar sözleşmeleri, fonlama stresinin klasik bir işareti olarak Haziran emsallerine göre düştü.

Bu, Credit Suisse (SIX: CSGN) Group AG’nin, bazı Rus bankalarını SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarma kararının, ödemeler kaçırıldığı ve dev kredili mevduat hesapları yapıldığından para piyasalarını nasıl etkileyebileceği konusunda uyardığı sırada geldi. Stratejist Zoltan Pozsar, Mart 2020’de pandemi paniğinin zirvesi sırasında Fed’in nasıl dolar tedarik etmek zorunda kaldığıyla karşılaştırma yaptı.

Dolar göstergesi, geçen haftaki %0,4’lük kazancını genişleterek %0,7 kadar yükseldi. Küresel tahviller yükseldi, 10 yıllık Hazine getirileri 7 baz puan düşerek %1,89’a düşerken, Avustralya’nın 10 yıllık devlet borcunun getirileri 10 baz puan kadar düştü. 

Pazartesi günü offshore işlemlerde ruble dolar karşısında %28 daha düşük olarak gösterildi. Rus para birimi, tüccarların Başkan Vladimir Putin’in sert yaptırımlara tepkisine hazırlanırken, şubat ayında tüm gelişen piyasa emsallerinden daha düşük performans göstererek kara ticaretinde %6’dan fazla düştü.

SWIFT Riski

Rusya’nın SWIFT’den eski iletişimi Rusya’yı finansal olarak dünyadan yalıtacak ve ekonomisini felç edebilir.

SWIFT, dünya çapında trilyonlarca dolar değerinde işlem için kullanılmaktadır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım