Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiÇin 3 aylık karantina acısını silkeledi

Çin 3 aylık karantina acısını silkeledi

Çin’in fabrika ve hizmet sektörleri, yetkililerin Şanghay’da sıkı bir COVID kilitlenmesini kaldırarak üretim ve tüketici harcamalarını canlandırdığı için perşembe günü yapılan iş anketlerine göre, haziran ayında üç aylık faaliyet düşüşünü durdurdu.

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), resmi imalat satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) Mayıs’taki 49.6’dan Haziran’da 50,2’ye yükseldiğini söyledi.

Bu, bir Reuters anketinde 50.5 tahminini biraz kaçırdı, ancak şubat ayından bu yana ilk kez daralmayı büyümeden ayıran 50 puanlık işaretin üzerine çıktı.

Mart ayından bu yana uygulanan çeşitli COVID kilitlerinin geri alınmasından bu yana faaliyet hızlanmış olsa da, hala bastırılmış bir emlak piyasası, düşük tüketici harcamaları ve tekrarlayan enfeksiyon dalgalarından korkma dahil olmak üzere ters rüzgarlar devam ediyor.

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Bugünkü NBS rakamları, üretim biraz yetersiz kalsa ve karantina kısıtlamalarının hafifletilmesi nedeniyle beklentiler bir iyileşme için olsa bile, görmek için cesaret vericiydi” dedi.

Yatırımcılar, Çin’in başlıca hisse senedi endekslerinin %1’den fazla artması ve yaklaşık iki yılın en büyük aylık artışını gerçekleştirmesiyle ekonomik toparlanmanın işaretlerini neşelendirdi.

Üretim için bir alt endeks, Mart 2021’den bu yana en yüksek olan 52.8’de gerçekleşirken, büyüme zayıf kalmasına rağmen yeni siparişler de dört ay içinde ilk kez genişleme bölgesine geri döndü.

NBS kıdemli istatistikçisi Zhu Hong, “İmalat sektörü bu ay toparlanmaya devam etse de, şirketlerin %49,3’ü siparişlerin yetersiz olduğunu bildirdi” dedi. “Yumuşak pazar talebi, imalat sanayisinin karşı karşıya olduğu temel sorun olmaya devam ediyor.”

Zhu, “Bazı firmalar kar marjlarında bir daralma ve nispeten büyük işletme zorluklarıyla karşı karşıya kaldı” diye ekledi.

Shenzhen’in fabrika merkezi mart ayında bir haftalığına kapatılırken, Yangtze Nehri Deltası üretim bölgesinin kalbinde yer alan Şanghay, 1 Haziran’da kaldırımlar kaldırılmadan önce yaklaşık iki ay boyunca sıkı bir karantina altına alındı.

Amcham China tarafından perşembe günü yapılan bir anket, haziran ayında tedarik zincirlerinin biraz rahatladığını, daha az şirketin COVID kesintileri bildirdiğini, ancak anketteki firmaların %98’inin hala COVID’den olumsuz bir etki yaşadığını gösterdi.

Analistler, üçüncü çeyrekte ekonomik koşullarda daha fazla iyileşme bekliyorlar, ancak hükümet sıfır-COVID stratejisinden vazgeçmedikçe bu yıl için yaklaşık %5,5 olan resmi GSYİH hedefine ulaşmak zor olacak.

Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Zhang Zhiwei, “Ekonomik faaliyetlerdeki bu artış, hareketlilik kısıtlamasının daha da gevşetilmesiyle birlikte ivmeyi temmuz ayına kadar sürdürecek” dedi.

“Yine de Çin, sıfır-COVID politika duruşuna bağlı kalıyor. Bence bu, politika daha fazla gevşemeden önce ekonomik büyümenin potansiyelinin altında kalacağı anlamına geliyor.”

Hükümet bu hafta, uluslararası yolcular için COVID-19 karantina gereksinimlerini azaltacağını ve vatandaşları için devlet tarafından zorunlu kılınan bir mobil uygulamada COVID-19’dan etkilenen şehirlerde seyahat göstergesini kaldıracağını ve daha fazla insan ve mal alışverişinin önünü açacağını söyledi.

Bununla birlikte, Başkan Xi Jinping salı günü sıfır COVID politikasını savundu ve Çin’in ekonomik kalkınma üzerinde insanların sağlığına zarar verme konusunda geçici bir etkiyi kabul etmeye istekli olduğunu söyledi.

Güçlü hizmetler geri tepiyor

Haziran’daki resmi imalat dışı PMI, Mayıs’taki 47,8’den 54,7’ye yükseldi.

Hizmet sektörü, perakende ve karayolu taşımacılığı gibi COVID kısıtlamalarından ağır şekilde etkilenen sektörlerin daha önce daralan talebi yakalamasıyla 13 ayın en hızlısı olan etkileyici bir toparlanma sergiledi.

Ancak, restoran yemeklerinde olduğu gibi sosyal mesafe kuralları, haziran ayı boyunca Şanghay’da hala yürürlükteydi.

İnşaat faaliyeti endeksi de 52.2’den 56.6’ya yükseldi.

Büyümeyi istikrara kavuşturmak ve işsizliği dizginlemek için Çin Devlet Konseyi kısa süre önce geniş bir ekonomik destek önlemleri paketi açıkladı ve Başbakan Li Keqiang ikinci çeyrekte makul bir ekonomik büyüme elde etme sözü verdi.

Çin’in hem imalat hem de hizmet faaliyetlerini içeren resmi bileşik PMI, mayıs ayındaki 48.4’e kıyasla 54,1’de kaldı.

Ancak bazı analistler, ivmenin orta ve uzun vadede sürdürülebileceğinden şüphe duyuyor.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, “PMI istihdam endeksleri, işgücü piyasasındaki zayıflığa işaret etmeye devam ederek, hane halkı finansmanı ve tüketici güveninin kırılgan kalmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi.

“Yeniden açılma artışı azaldığında, bu daha fazla iyileşme üzerinde ağırlık oluşturacak. Ve 2020 ile karşılaştırıldığında, ekonomi ihracat talebinden ve politika teşvikinden kaynaklanan daha az rüzgârdan faydalanacak.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım