Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiABD Tüketici Fiyatları Haziran Ayında Beklentilerin Üzerinde Artış

ABD Tüketici Fiyatları Haziran Ayında Beklentilerin Üzerinde Artış

ABD tüketici fiyatları haziran ayında beklenenden daha fazla hızlanarak, ekonomik toparlanmanın ivme kazanmasıyla Temmuz 2008’den bu yana en yüksek yükselişi yaşadı.

Tüketici fiyat endeksi mayıs ayındaki %0,6’dan haziran ayındaki %0,6’dan %0,5’lik artış tahminini geride bırakarak %0,9 artarken, haziran ayına kadar geçen on iki aylık enflasyon mayıs ayındaki %5,0’lik yükselişin ardından %5,4’lük bir sıçramayla on üç yılın en yükseğine çıktı ve %4,9’luk tahmini aştı.

Uçucu gıda ve enerji bileşenlerini dışlayan çekirdek TÜFE, mayıs ayındaki %3,8’lik artıştan yıllık bazda %4,5 artarak Kasım 1991’den bu yana en büyük artışı kaydetti.

Seyahatle ilgili hizmetlerin maliyetlerindeki güçlü toparlanma ve devam eden arz kısıtlamaları, düşük faiz oranları ve hükümetin ABD’de salgının başlamasından bu yana ekonomiye pompaladığı yaklaşık 6 trilyon dolar, talebi körüklemiş ve ekonomi genelinde fiyatları yükseltir tedarik zincirini gerdiği için geçen ay enflasyonun başlıca itici güçlerinden biri olmuştu.

ABD’de enflasyon büyük olasılıkla zirve yapmış olsa da seyahat ve konaklama hizmetlerine olan talebin artmaya devam etmesi ve bu hizmetlerin çoğunun fiyatlarının hala salgın öncesi seviyelerin altında olması nedeniyle 2021’in ikinci yarısı ve 2022’nin bir kısmı boyunca yükselmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası Fed, enflasyonun %2 hedefinin çok altında kaldığı yılları dengelemek için daha yüksek enflasyonun geçici olacağını ve merkez bankasının bir süre daha yüksek tüketici fiyatlarını tolere edebileceğini defalarca belirtti.

Diğer tarafta, bir dizi politika yapıcı enflasyon risklerinin tepetaklak olduğunu görüyor ve bu riskler gerçekleşirse Fed’in harekete geçmeye hazır olması gerekiyor, çünkü çoğu parasal ve teşvik edici önlemlerin karışımının çok ileri gittiği ve kontrol edilemeyen enflasyona yol açabileceğinden korkuyor.

Covid-19 virüsünün ABD’deki Delta varyantı ile taze yayılması, yeni vakaların hızla artmaya devam etmesi durumunda ekonomik toparlanmayı yavaşlatmakla tehdit ediyor, ancak enflasyonu soğutmak için yeni kısıtlayıcı önlemler gereksiz.

Mevcut enflasyonun %2 hedefinin çok üzerinde olmasıyla, Federal Açık Piyasa Komitesi için asıl soru tüketici fiyatlarının altı ay içinde nerede duracağı olacak.

ABD’li politika yapıcılar, merkez bankasının enflasyonu geriletmek için mevcut tüm araçları kullanacağını, ancak son fiyat artışlarının geçici olduğuna ve ekonominin salgın sonrası yeniden açılmasıyla ilişkili olduğuna ikna olmaya devam edeceklerini yinelediler.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nde verdiği ifadede, enflasyon baskılarının azalacağı ve MERKEZ Bankası’nın salgın öncesi döneme kıyasla hala 7,5 milyon civarında iş sıkıntısı olduğu için merkez bankasının mümkün olduğunca çok sayıda kişiye işe geri dönmeye odaklanması gerektiği beklentilerini dile getirerek bu görüşü tekrarladı.

Powell, mevcut yüksek enflasyon okumalarının doğrudan ekonominin yeniden açılmasına bağlı küçük bir mal ve hizmet grubu için olduğunu, kriz sırasında tanıtılan ultra gevşek moddan politikayı salgın sonrası kademeli sıkılaştırmaya doğru değiştirmeye başlamasıyla acele etmeye gerek görmediğini söyledi.

Merkez bankasının, Fed’in politikayı sıkılaştırmaya başlamak için ikinci temel şartına ulaşana kadar durumu yakından izlemeye ve ekonomiye para pompalamaya devam etmesi bekleniyor işgücü piyasasında önemli ölçüde daha fazla ilerleme ve faiz oranlarının en az 2023’e kadar sıfıra yakın kalması bekleniyor.

Ancak tüketici fiyatlarındaki son artış ABD’li siyasetçileri ve milletvekillerini ikiye böldü, Demokratlar Fed’i çok erken politika eylemiyle toparlanmayı yavaşlatmamaya çağırırken, Cumhuriyetçiler merkez bankasının artan enflasyona tepkisinin çok yavaş olabileceğinden endişe ediyor.

Cumhuriyetçi temsilciler, zaten işletmelere ve ailelere zarar veren fiyatlarda güçlü bir artışa işaret ediyor ve Fed’in fiyat artışları için açıklamasının geçici olduğunu belirtiyor. Powell’ı, daha yüksek enflasyonun ısırmaya başlaması ve ‘bir sürenin’ ne kadar süreceği belirsiz olduğu için enflasyonun bir süre Fed’in %2 hedefinin üzerinde ılımlı seyretmelerini sağlayarak daha yüksek istihdamı teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir çerçeve hakkında da sorguladılar.

Fed ayrıca, enflasyondaki beklenenden daha erken bir artış nedeniyle politika sıkılaştırmasına başlayan birkaç büyük merkez bankasının sinyalleri nedeniyle baskı altında.

Asıl soru, ABD’li politika yapıcıların gördüğü gibi fiyatlardaki mevcut dalgalanmanın geçici olup olmadığı ve finansal teşvikin azaltılması ve faiz oranlarının artmasının bekleyebileceği veya sert yükselişin enflasyonun tasmasını aldığına ve ABD merkez bankasının böyle bir senaryoya tepki vermekte geç kalabileceğine dair sinyaller verip vermediğidir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım