Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaKriptoKaseya, fidye yazılımı saldırısında çalınan verileri gizemli şifre çözme aracıyla kurtarıyor

Kaseya, fidye yazılımı saldırısında çalınan verileri gizemli şifre çözme aracıyla kurtarıyor

BT yazılım sağlayıcısı Kaseya, bu ayın başlarında bir fidye yazılımı saldırısında kilitlenen müşteri verilerini kurtarmak için müşterilerine bir şifre çözme aracı sağladığını duyurdu.

26 Temmuz’da web sitesinde yayınlanan bir duyuruda, küresel teknoloji firması, siber güvenlik şirketi Emsisoft ile ortaklaşa müşterilerine şifrelenmiş verilerinin geri yüklenmesinde yardımcı olduğunu belirtti.

Müşterilerin 2 Temmuz saldırısında yayılan kötü amaçlı yazılım tarafından kilitlenen verilere erişmesini sağlayan gizemli bir “şifre çözücü” aracı yayınlıyor.

“Şifre çözme aracı, saldırıda tamamen şifrelenmiş dosyaların şifresini çözmede %100 etkili olduğunu kanıtladı.”

Şirket, saldırının sorumluluğunu üstlenen Rus hacker grubu Revil’e 70 milyon dolarlık Bitcoin ödemeyi reddetti. Kaseya, şifre çözme yazılımına nasıl rastladığını da açıklamadı ve sadece onu almak için herhangi bir fidye ödemediğini belirtti.

Kaseya, uzmanlarla görüştükten sonra saldırıyı gerçekleştiren suçlularla müzakere etmemeye karar verdiğini doğrulayarak şunları söyledi:

“Kaseya’nın şifre çözücüyü elde etmek için doğrudan veya üçüncü bir taraf aracılığıyla dolaylı olarak bir fidye ödemediğini kesin olarak teyit etmiyoruz.”

2 Temmuz’da, fidye yazılımı korsanlığı grubu Revil, Kaseya’nın BT yönetim ve otomasyon yazılımındaki (VSA) yamasız bir sıfırıncı gün güvenlik açığından yararlanarak en az 200 ABD şirketinin ağlarına diz çöktürdü.

Haber, fidye yazılımının yasa koyucuların artan incelemesine girmesiyle geliyor.

9 Temmuz Cointelegraph raporuna göre, Michele Korver’ın ABD Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) atanması, kripto alanındaki yasadışı finansal uygulamaları azaltmayı vaat ediyor. Adalet Bakanlığı’ndaki önceki görev süresi boyunca, kripto para birimine el koyma ve müsadere politikası ve mevzuatı geliştirdi.

ABD’li senatörler ve politikacılar, fidye yazılımı saldırılarındaki artış için büyük ölçüde teknolojik fenomeni suçlayarak kripto para birimi sektörüne sert bir şekilde düştüler. Mayıs ve Haziran aylarındaki Koloni Boru Hattı ve JBS saldırılarının ardından, dijital varlıkların bilgisayar korsanları için “tercih edilen fidye ödemesi” olarak adlandırılmasının ardından ABD senatosunda kripto para birimine baskı yapılması yönünde çağrılar yapıldı.

Meatpacker JBS, Revil’e 11 milyon dolarlık Bitcoin fidye öderken, Colonial Rusya bağlantılı DarkSide’a 4,4 milyon dolarlık BTC ödemesi yaptı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım